Účelem tepelného čerpadla je ohřev vody, která se může využívat jak pro vytápění, tak i jako teplá voda pro užitkové účely. Jaké tepelné čerpadlo si můžete pořídit a co brát v úvahu při rozhodování mezi jednotlivými typy?
Tepelná čerpadla mají uplatnění nejen v rodinných domech, ale také v administrativních budovách, školách, průmyslu, službách, zemědělství atd. Široké možnosti uplatnění tepelných čerpadel jsou dány také tím, že jejich výkon může být od několika kW až po mnoho desítek kW. Při propojení více tepelných čerpadel je to i více než 100 kW.
Tepelné čerpadlo odebírá teplo z určitého (primárního) prostředí a toto teplo předává jinému prostředí. Pro svoji funkci potřebuje určitou hnací energii (elektrickou), která je zapotřebí pro provoz kompresoru. Každé tepelné čerpadlo má buď jen venkovní, nebo jen vnitřní, anebo venkovní i vnitřní jednotku.
Z hlediska funkce obsahuje každé tepelné čerpadlo 4 funkční (pracovní) části – výparník, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. V těchto částech dochází v průběhu práce k těmto činnostem: ve výparníku k odpařování, v kompresoru ke kompresi (stlačování), v kondenzátoru ke kondenzaci (ochlazování) a v expanzním ventilu k expanzi (roztahování) pracovní látky.
Touto látkou bývá nejčastěji ekologické chladivo s označením R 410 A nebo jiné. Toto chladivo se nevyměňuje ani nedoplňuje. Jeho množství je stejné v zimě i v létě, když se netopí.
Primární prostředí (zdroj tepla), ze kterého tepelné čerpadlo odebírá teplo, je země (půda), voda, nebo vzduch. Odebrané teplo se uloží do vody, která se tím ohřeje a slouží k vytápění nebo užitkovým účelům. Proč jsou tepelná čerpadla označována jako země/voda, vzduch/voda nebo voda/voda? Primární okruh je země, vzduch, nebo voda a z hlediska energetického je nízkopotenciální zdroj tepla.