Úvodní stránka > Rekuperace… „kvalitní větrání bez ztráty energie“
Každý prostor, kde se zdržují lidé, je nutno větrat. Při jejich pobytu a činnosti vydechují oxid uhličitý a vlhkost, čímž dochází ke zhoršení vnitřního mikroklimatu. Větrat se dá buď klasicky otevřením oken nebo ventilátory, ale to znamená ztrátu tepla, které bylo v topném období do prostoru dodáno a to stojí peníze. Mnohem dokonalejší a ekonomicky výhodnější je užití řízeného větrání s rekuperací.
Význam tohoto opatření stoupá v poslední době především u objektů, které se staví s tím, že se konstrukce provádějí jako vzduchotěsné, stejně jako okna a dveře. Zde je výměna vzduchu řízeným způsobem nutná a předepsána normami. Obdobně to platí u objektů, které jsou ze starší výstavby a nově se u nich provádí dodatečná zateplování, spočívající ve výměně oken a přidávání tepelných izolací na stávající obvodové stěny.
Pokud se neprovede možnost řízeného větrání, velmi často dochází ke vzniku plísní a výskytu bakterií, které přímo ovlivňují zdravotní stav obyvatel.
9 důvodů proč větrat rekuperační jednotkou:
Větrání je energeticky úsporné (např. oproti klasickým ventilátorům, nemluvě o otevřených oknech).
Nízké tepelné ztráty, které jsou obzvlášť v zimě žádoucí.
Díky předchozím dvěma výhodám je tato metoda větrání šetrná k životnímu prostředí, protože šetří energii.
Získání čerstvého vzduchu, jehož teplota je pouze o málo nižší než pokojová teplota.
Nevzniká žádný průvan. (Jedná se o rovnotlaké větrání, tj. stejné množství vzduchu je odsáváno i přisáváno.)
Prevence proti vysoké vlhkosti vzduchu a vzniku plísní na zdech. V případě, že dům se s těmito problémy již potýká, větrání rekuperací je účinná cesta, jak se zbavit vlhkosti i plísně trvale.
Ochrana před hlukem a pachem zvenčí zamezení i vniku hmyzu do místnosti. Ve srovnání s větráním okny je také celkově vyšší bezpečnost i z důvodu nepovoleného vniknutí do domu během vaší nepřítomnosti.
Filtry v rekuperační jednotce zajistí hygienickou bezpečnost – nedovolí vniknutí prachu, hmyzu, ani dalších nečistot z venkovního vzduchu.
Odpadní teplo může být zpětně využito k vytápění či ohřevu teplé vody, čímž se opět šetří na nákladech domácnosti/firmy.
Další informace najdete ve výňatku z katalogu výrobce BAXI: